Arnswalde VR


Klient:
Arnswalde VR
Inwestycja
Arnswalde VR
Adres
Choszczno
Czas projektu
03.2015

Choszczno – kilkunastotysięczne miasto położone w województwie zachodniopomorskim zostało niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej.

Z przedwojennego Arnswalde, bo taką nazwę nosiła ówczesna miejscowość, zostało niewiele. Ocalało kilka obiektów architektury, m.in. kościół farny, barbakan, połowa wieży ciśnień, dworzec, narożny fragment jednego budynku, a także reszki muru miejskiego.


„Było to średniej wielości miasto pruskie, założone na prawie magdeburskim, o bardzo bogatej historii i architekturze, sięgających wczesnego średniowiecza. Po wojnie nie przyjęto żadnego projektu odbudowy jego starówki” – powiedział Adam Bral z firmy Odyssey, odpowiedzialnej za „odbudowanie” Choszczna.Projekt „Arnswalde VR” to odtworzenie w wirtualnej rzeczywistości blisko całej przedwojennej zabudowy miasta.


W projekcie niezbędne było przygotowanie materiałów archiwalnych, które pozwoliły na zachowanie detali architektonicznych czy historycznych. – „Dzięki analizie historycznych zdjęć rekonstruowana jest warstwa nieistniejącej zabudowy historycznej, środowisko miejskie oraz ogólnie rozumiany «klimat epoki».


Wymiarowanie nieistniejącej zabudowy dokonywane jest poprzez porównanie z nielicznymi zachowanymi obiektami oraz na podstawie starych map niemieckich” – dodał Bral. Efekty pracy można podziwiać już od marca, a wszystko to przy użyciu specjalnych gogli Oculus Rift, które pozwalają zwiedzającemu zobaczyć miasto w realnym rozmiarze. Okulary rejestrują ruchy głowy użytkownika dzięki czemu można rozglądać się po mieście czy przechadzać uliczkami Arnswalde.


Obserwator ma pełne poczucie przestrzeni, możliwa jest także zmiana punktu widzenia wraz z poruszaniem głową. Co więcej, możliwe jest także doznanie lęku wysokości po wejściu na wieżę.Projekt „Arnswalde VR” jest z pewnością innowacyjny, jak mówią sami twórcy „Próba komputerowej rekonstrukcji historycznej nie jest przełomowa ani nowatorska. Jest taka jednak w połączeniu z technologią wirtualnej rzeczywistości. Oferowane przez innych twórców produkty pod ten typ technologii wirtualnej rzeczywistości dotyczą najczęściej innej tematyki. Poza kilkoma próbami zbliżonej tematyki, na przykład rekonstrukcje architektoniczne, ta jedyna jest stricte historyczna, oparta na dokładnej analizie historycznych obrazów”.Realizacje

Podobne

makieta_interaktywna_3D_nieruchomości_deweloperskiej_wrocław_vantage_development_port_popowice Vantage Development - Port Popowice
makieta_interaktywna_3D_nieruchomości_deweloperskiej_Łódż_Duda_Development_Diasfera_Łódzka Duda Development - Diasfera Łódzka
makieta_interaktywna_3D_nieruchomości_deweloperskiej_warszawa_Mota_Engil_Yana
Następna realizacja

Mota Engil – YANA

Pomysł już masz,
my zajmiemy się resztą